Skip to content

50 Mount StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1885

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 1993

Property Information

Block57
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage2,736
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$684,000
64%
Improvement Value:$391,700
36%
Total Assessment$1,075,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,865+4.0%
2024$10,445+10.6%
2023$9,445+0.2%
2022$9,423+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1885