Skip to content

55 Howe StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1900

Last Sale Date
Jun 2, 2015

Property Information

Block57
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,260
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$751,600
71%
Improvement Value:$301,900
29%
Total Assessment$1,053,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,640+4.0%
2024$10,229+10.6%
2023$9,250+0.2%
2022$9,229+3.3%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,260DeedBook 16111, Page 1910Recorded6/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900