Skip to content

557 Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1920

Last Sale Price
$945,000
Last Sale Date
May 25, 2016

Property Information

Block58
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF,2SF2G 1535
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,535
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$684,000
69%
Improvement Value:$302,000
31%
Total Assessment$986,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,959+4.0%
2024$9,574+10.6%
2023$8,657+0.2%
2022$8,637+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$945,000

From:

To:

Sq Ft1,535DeedBook 16412, Page 1242Recorded6/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920