Skip to content

547 Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2025

Property Information

Block58
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage886
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$615,600
76%
Improvement Value:$195,300
24%
Total Assessment$810,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,190+4.0%
2024$7,874+9.9%
2023$7,167+0.2%
2022$7,151+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5045, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1926