Skip to content

653 Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1930

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block59
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,582
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$472,600
72%
Improvement Value:$184,300
28%
Total Assessment$656,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,635+4.0%
2024$6,379+10.6%
2023$5,768+0.2%
2022$5,754+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft1,582DeedBook 19528, Page 418Recorded11/3/2023

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 11286, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1930