Skip to content

510 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2021

Property Information

Block61
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage886
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,700,000
95%
Improvement Value:$85,300
5%
Total Assessment$1,785,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,032+4.0%
2024$17,335+10.6%
2023$15,675+1.9%
2022$15,389+3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958