Skip to content

635 Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1989

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Sep 12, 2014

Property Information

Block59
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,004
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$735,500
57%
Improvement Value:$558,800
43%
Total Assessment$1,294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,072+4.0%
2024$12,568+10.6%
2023$11,364+0.2%
2022$11,338+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft3,004DeedBook 15916, Page 1908Recorded10/15/2014

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 11527, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1989