Skip to content

50 Johnson StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2017

Property Information

Block59
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SCB1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,736
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$650,000
67%
Improvement Value:$319,900
33%
Total Assessment$969,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,796+4.0%
2024$9,418+10.6%
2023$8,516+0.2%
2022$8,496+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 4958, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1913