Skip to content

600 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1900

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Aug 24, 1993

Property Information

Block59
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class19
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,122
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$781,900
69%
Improvement Value:$352,900
31%
Total Assessment$1,134,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,461+4.0%
2024$11,019+10.6%
2023$9,964+0.2%
2022$9,941+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 5093, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1900