Skip to content

683 Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2016

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 2, 1992

Property Information

Block59
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$606,000
57%
Improvement Value:$454,600
43%
Total Assessment$1,060,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,712+4.0%
2024$10,298+10.6%
2023$9,312+0.2%
2022$9,291+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4954, Page 634