Skip to content

1624 Bay AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1968

Last Sale Date
Jun 5, 2007

Property Information

Block5
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,537
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
72%
Improvement Value:$192,500
28%
Total Assessment$687,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,944+4.0%
2024$6,676+10.6%
2023$6,036+0.2%
2022$6,023+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968