Skip to content

1606 Bay AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1935

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Mar 30, 1995

Property Information

Block5
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,928
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$502,900
56%
Improvement Value:$403,200
44%
Total Assessment$906,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,152+4.0%
2024$8,798+10.6%
2023$7,956+0.2%
2022$7,937+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5256, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1935