Skip to content

666 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1918

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Aug 12, 2010

Property Information

Block63
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class21
Description2.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,084
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,908,000
70%
Improvement Value:$810,700
30%
Total Assessment$2,718,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,459+4.0%
2024$26,399+10.6%
2023$23,870+0.2%
2022$23,816+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000,000
DeedBook 14664, Page 816

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 4736, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1918