Skip to content

646 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1950

Last Sale Price
$2,125,000
Last Sale Date
Jul 2, 2010

Property Information

Block63
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description1.5SF,1S1G 2205
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,908,000
84%
Improvement Value:$351,100
16%
Total Assessment$2,259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,817+4.0%
2024$21,936+10.6%
2023$19,835+0.2%
2022$19,790+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,125,000
DeedBook 14667, Page 1125

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 14361, Page 990

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 4810, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1950