Skip to content

830 Clayton AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1992

Last Sale Price
$3,975,000
Last Sale Date
Nov 30, 2011

Property Information

Block70
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class20
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,623
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,755,000
76%
Improvement Value:$1,185,800
24%
Total Assessment$4,940,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,902+4.0%
2024$47,975+10.6%
2023$43,380+0.2%
2022$43,281+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$3,975,000
DeedBook 15054, Page 1548

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

SaleMulti
$1,250,000
DeedBook 4869, Page 429