Skip to content

674 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2012

Last Sale Price
$4,400,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block63
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class20
Description2.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage4,602
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,100,000
69%
Improvement Value:$951,600
31%
Total Assessment$3,051,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,821+4.0%
2024$29,631+10.6%
2023$26,793+0.2%
2022$26,732+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$4,400,000
Sq Ft4,602DeedBook 19109, Page 828Recorded7/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$2,125,000
DeedBook 14868, Page 1870