Skip to content

866 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1976

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 9, 2024

Property Information

Block74
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,946
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$837,000
85%
Improvement Value:$153,000
15%
Total Assessment$990,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,749+4.1%
2024$9,363+10.9%
2023$8,442+0.2%
2022$8,422+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 15951, Page 1702Recorded12/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1976