Skip to content

704 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1950

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Jan 20, 2017

Property Information

Block82
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,657
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$903,800
75%
Improvement Value:$299,400
25%
Total Assessment$1,203,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,152+4.0%
2024$11,683+13.7%
2023$10,277+0.2%
2022$10,254+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,125,000

From:

To:

Sq Ft1,657DeedBook 16650, Page 765Recorded2/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950