Skip to content

866 East AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1976

Last Sale Date
Jul 21, 2003

Property Information

Block78
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class19
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,308
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,972,000
84%
Improvement Value:$373,100
16%
Total Assessment$2,345,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,686+4.0%
2024$22,771+10.6%
2023$20,590+0.2%
2022$20,543+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976