Skip to content

538 West Lake AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 2002

Last Sale Price
$2,370,750
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block83
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class20
Description2.5SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage3,368
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$668,000
48%
Improvement Value:$716,900
52%
Total Assessment$1,384,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,987+4.0%
2024$13,447+10.6%
2023$12,159+0.2%
2022$12,132+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,370,750
Sq Ft3,368DeedBook 18829, Page 1071Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$1,379,000
DeedBook 11874, Page 1854

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 10117, Page 1825