Skip to content

410 Riverside DrBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block1353
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class16
Description1SS1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage675
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
75%
Improvement Value:$30,000
25%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,893+3.9%
2024$2,784+4.1%
2023$2,675+0.0%
2022$2,675+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000
Sq Ft675DeedBook 19122, Page 1382Recorded8/4/2022

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 5628, Page 800

Property Built

Built

Year Built: 1960