Skip to content

421 Bay BlvdBayville, NJ 08721

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block1353
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page199

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,900
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
45%
Improvement Value:$134,200
55%
Total Assessment$244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,888+8.7%
2024$5,415+4.3%
2023$5,193+0.0%
2022$5,193+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000
Sq Ft1,900DeedBook 19897, Page 1485Recorded1/9/2025

Property Built

Built

Year Built: 1956