Skip to content

259 Butler BlvdBayville, NJ 08721

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2013

Property Information

Block1545
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage656
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,600
58%
Improvement Value:$128,500
42%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,380+11.9%
2024$6,596+4.1%
2023$6,337+0.0%
2022$6,337+2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 12241, Page 449