Skip to content

231 Butler BlvdBayville, NJ 08721

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Dec 8, 2025

Property Information

Block1545
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage775
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,500
75%
Improvement Value:$71,900
25%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,953+3.9%
2024$6,691+4.1%
2023$6,428+0.0%
2022$6,428+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft775DeedBook 20262, Page 864Recorded1/20/2026

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 10928, Page 1885

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 10042, Page 1844

Property Built

Built

Year Built: 1950