Skip to content

256 Cedar DrBayville, NJ 08721

Built 2006

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block1549
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page212.

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage3,769
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,700
50%
Improvement Value:$406,300
50%
Total Assessment$810,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,529+3.9%
2024$18,792+4.1%
2023$18,055+0.0%
2022$18,055+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft3,769DeedBook 18581, Page 1425Recorded7/15/2021

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

Sq Ft3,769DeedBook 16561, Page 1730Recorded11/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 10552, Page 799