Skip to content

251 Sandlewood DrBayville, NJ 08721

Built 2008

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 22, 2019

Property Information

Block1562
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage3,475
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,700
58%
Improvement Value:$252,300
42%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,466+3.9%
2024$13,920+4.1%
2023$13,374-13.0%
2022$15,378+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,475DeedBook 17422, Page 595Recorded3/27/2019

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 14581, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 13081, Page 1499