Skip to content

221 Evergreen DrBayville, NJ 08721

Built 2018

Last Sale Price
$534,750
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block1552
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage2,168
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,500
45%
Improvement Value:$262,200
55%
Total Assessment$478,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,541+3.9%
2024$11,106+4.1%
2023$10,670+0.0%
2022$10,670+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$534,750

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 17213, Page 1845Recorded8/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 16812, Page 518Recorded7/25/2017

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 10073, Page 525