Skip to content

54 Morris BlvdBayville, NJ 08721

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block1581
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,848
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,900
44%
Improvement Value:$150,400
56%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,420+3.9%
2024$6,178+4.1%
2023$5,936+6.0%
2022$5,601+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,848DeedBook 20200, Page 1368Recorded11/18/2025

Property Sale

Sale
$293,000
Sq Ft1,432DeedBook 18422, Page 841Recorded4/15/2021

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 13248, Page 651

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4745, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1987