Skip to content

74 Morris BlvdBayville, NJ 08721

Built 1987

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Aug 23, 2011

Property Information

Block1581
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,432
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,100
46%
Improvement Value:$126,900
54%
Total Assessment$235,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,666+3.9%
2024$5,452+4.1%
2023$5,238+0.0%
2022$5,238+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 14963, Page 981

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 13225, Page 237

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5105, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1987