Skip to content

70 Morris BlvdBayville, NJ 08721

Built 1987

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block1581
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,432
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
46%
Improvement Value:$124,100
54%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,584+3.9%
2024$5,373+4.1%
2023$5,162+5.1%
2022$4,912+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 18017, Page 866Recorded8/20/2020

Property Sale

Sale
$171,100
DeedBook 10925, Page 747

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 10160, Page 1152

Property Built

Built

Year Built: 1987