Skip to content

460 Northern BlvdBayville, NJ 08721

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2011

Property Information

Block370
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,354
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
34%
Improvement Value:$196,800
66%
Total Assessment$296,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,139+3.9%
2024$6,870+4.1%
2023$6,600+0.0%
2022$6,600+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 5310, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1990