Skip to content

310 Western BlvdBayville, NJ 08721

Built 1980

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block380
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,104
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
44%
Improvement Value:$125,400
56%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,401+3.9%
2024$5,197+4.1%
2023$4,993+0.0%
2022$4,993+27.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$262,000
Sq Ft1,104DeedBook 17937, Page 1216Recorded6/24/2020

Property Sale

Sale
$115,500
Sq Ft1,104DeedBook 17667, Page 536Recorded11/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$42,500
DeedBook 4707, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1980