Skip to content

316 Western BlvdBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 1, 2003

Property Information

Block380
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,933
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
37%
Improvement Value:$170,500
63%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,505+3.9%
2024$6,259+4.1%
2023$6,014+0.0%
2022$6,014+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 11505, Page 1665

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 5577, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1975