Skip to content

375 Lakeside BlvdBayville, NJ 08721

Built 1986

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block408
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,144
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,700
55%
Improvement Value:$89,800
45%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,762+3.9%
2024$4,582+4.1%
2023$4,402+0.0%
2022$4,402+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000
Sq Ft1,144DeedBook 17846, Page 1823Recorded4/7/2020

Property Sale

Sale
$219,900

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 15798, Page 1106Recorded5/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1986