Skip to content

439 Falkenberg DrBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block408
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,744
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
36%
Improvement Value:$138,900
64%
Total Assessment$216,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,217+3.9%
2024$5,020+4.1%
2023$4,824+0.0%
2022$4,824+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 11731, Page 1712

Property Built

Built

Year Built: 1975