Skip to content

314 Maryland AveBayville, NJ 08721

Built 1996

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Oct 21, 1996

Property Information

Block498
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,698
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
39%
Improvement Value:$157,200
61%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,201+3.9%
2024$5,967+4.1%
2023$5,733+0.0%
2022$5,733+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 5415, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 5292, Page 295