Skip to content

223 Central BlvdBayville, NJ 08721

Built 1978

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 16, 2009

Property Information

Block680
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,739
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
44%
Improvement Value:$126,400
56%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,442+3.9%
2024$5,236+4.1%
2023$5,031+0.0%
2022$5,031+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 14280, Page 961

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5390, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1978