Skip to content

259 Serpentine DrBayville, NJ 08721

Built 2012

Last Sale Price
$320,200
Last Sale Date
Aug 17, 2012

Property Information

Block710
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,528
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
23%
Improvement Value:$244,200
77%
Total Assessment$318,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,672+3.9%
2024$7,382+4.1%
2023$7,093+0.0%
2022$7,093+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,200
DeedBook 15306, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 12812, Page 1342