Skip to content

17 Pine Tree DrBayville, NJ 08721

Built 1970

Last Sale Date
Jan 8, 1993

Property Information

Block844
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,288
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,500
46%
Improvement Value:$138,000
54%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,184+3.9%
2024$5,951+4.1%
2023$5,717+0.0%
2022$5,717+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970