Skip to content

160 Algonquian TrailBrick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block1016
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,332
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
55%
Improvement Value:$119,000
45%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,635+5.6%
2024$6,284+3.8%
2023$6,055+1.4%
2022$5,973+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984