Skip to content

1999 Route 88Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block1027
Lot72
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.3

Building Details

Building Class10
Description1SS
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage2,900
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,000
58%
Improvement Value:$189,000
42%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,745+5.4%
2024$11,147+3.6%
2023$10,755+1.3%
2022$10,616+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 17699, Page 533Recorded11/27/2019