Skip to content

2027 Route 88Brick, NJ 08724

Built 1952

Last Sale Price
$136,500
Last Sale Date
Jun 25, 2002

Property Information

Block1027
Lot86
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage874
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,700
73%
Improvement Value:$65,200
27%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,418+5.4%
2024$6,091+3.6%
2023$5,877+1.3%
2022$5,801+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$136,500
DeedBook 10960, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1952