Skip to content

22 Roosevelt Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
Aug 3, 2013

Property Information

Block1043
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage898
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
67%
Improvement Value:$54,200
33%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,286+5.4%
2024$4,067+3.6%
2023$3,924+1.3%
2022$3,873+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft898DeedBook 15644, Page 1356Recorded9/20/2013

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5398, Page 185

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 5213, Page 392

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5000, Page 571

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4925, Page 366

Property Built

Built

Year Built: 1960