Skip to content

358 Mantoloking RdBrick, NJ 08723

Built 1944

Last Sale Price
$733,000
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block102
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,086
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,200
63%
Improvement Value:$222,200
37%
Total Assessment$596,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,405+7.4%
2024$14,342+3.5%
2023$13,857+1.3%
2022$13,682+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$733,000
DeedBook 18407, Page 541Recorded4/7/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 5313, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1944