Skip to content

340 Barnegat LnBrick, NJ 08723

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block102
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2873
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,873
Acreage1.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$594,600
67%
Improvement Value:$291,700
33%
Total Assessment$886,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,893+5.2%
2024$21,759+3.5%
2023$21,023+1.3%
2022$20,757+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 5348, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1940