Skip to content

11 Coolidge Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block1043
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage508
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
68%
Improvement Value:$51,100
32%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,205+5.4%
2024$3,990+3.6%
2023$3,850+1.3%
2022$3,800+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$301,000
Sq Ft508DeedBook 18988, Page 1069Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft508DeedBook 17045, Page 1794Recorded3/7/2018

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 14569, Page 1852

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 10412, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1960