Skip to content

16 Truman DrBrick, NJ 08724

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2002

Property Information

Block1045
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,668
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
48%
Improvement Value:$123,900
52%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,220+5.4%
2024$5,903+3.6%
2023$5,695+1.3%
2022$5,622+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5104, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1945