Skip to content

8 Truman Dr.Brick, NJ 08724

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2015

Property Information

Block1045
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,487
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
51%
Improvement Value:$111,900
49%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906+5.4%
2024$5,605+3.6%
2023$5,409+1.3%
2022$5,338+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 15311, Page 616

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 13300, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1945