Skip to content

114 Roosevelt Dr.Brick, NJ 08724

Built 1952

Last Sale Price
$249,500
Last Sale Date
Oct 18, 2018

Property Information

Block1053
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,162
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
56%
Improvement Value:$89,500
44%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,311+5.4%
2024$5,041+3.6%
2023$4,864+1.3%
2022$4,801+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$249,500

From:

To:

Sq Ft1,162DeedBook 17276, Page 282Recorded10/22/2018

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,162DeedBook 16345, Page 1911Recorded3/22/2016

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 15523, Page 1570

Property Built

Built

Year Built: 1952