Skip to content

122 Coolidge Dr.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 12, 2017

Property Information

Block1054
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1165
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,165
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
46%
Improvement Value:$134,300
54%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,502+5.4%
2024$6,170+3.6%
2023$5,953+1.3%
2022$5,876+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,165DeedBook 16971, Page 1597Recorded12/18/2017

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5348, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1957